Rakvere üldinfo
Rakvere linn (ajalooline nimi Tarvanpää) asub Põhja-Eestis Lääne-Virumaal ning on maakonna haldus-, majandus- kui ka kultuuri-keskus. Rakverel on hea raudtee- ja bussiühendus ning autoga saab pealinnast Rakverre mööda maanteed vaid ühe tunniga.
Elanikkond: 15 156 inimest
Pindala: 10,73 km²
Rakvere on pika ajalooga, rohke roheluse ja rikka kultuuriga jõudsalt arenev linn. 2023 aastal pälvis Rakvere linn Kestlike sihtkohtade (Greed Destinations) hõbetaseme. Linnaplaneerigutes on esikohal inimeste turvalisus ja jätkusuutlik linnakeskkond, mistõttu on siin pidevalt arenev kergliiklusteede võrgustik, palju rohelust ja energiatõhusad arendused.
Kultuurisündmustest annavad Rakverele näo juuni alguses linna sünnipäeva tähistamiseks korraldatavad Rakvere linna päevad, sügisel toimuvad Rakvere linna aukodaniku helilooja Arvo Pärdi muusikapäevad, teatrifestival Baltoscandal, rahvustoitude- ja kultuurifestival KAMALAMMAS, Rakvere Kultuurifestival ning põlvkondi ühendav tantsuetendus Meeste Tantsupidu. Siit on alguse saanud mitmed toredad algatused nagu jooksuvõistlus ÖÖJOOKS, Punklaulupidu, Üldluulepidu jne.
Rakveres on laialdased sportimise võimalused nii profisportlasele, harrastajale kui ka lastele. 2022. aastal tituleeriti Rakvere Euroopa Spordilinnaks.
SÜMBOOLIKA
Rakvere linna lipp on kolme triibuga – sinine, kollane, sinine. Vapil on kujutatud kuldne vääriskividega aadlikroon, mille kohal asetseb kuldne kuusnurkne täht. Taustal vapi kilp on jaotatud vertikaaljoonega kaheks võrdseks osaks – sinine ja punane.
Lisaks on linnal ka oma tunnuslause Rakvere – väge täis ning logo, millel on kujutatud tagajalgadele tõusnud tarvast. Märk lähtub vanimast teadaolevast Rakvere nimest – Tarvanpää. Ürgveis on iidne jõu, väe ja viljakuse sümbol.
Ajajoon
Aegade algusest
Nii asula Teatrmäel kui ka linnus Vallimäel on püsinud tõenäoliselt katkematuna keskajani. Muinasja lõpu, 12. – 13. sajandi linnuse ehitisest andmed pea puuduvad, kuna kivilinnuse ehitamisega on kultuurkiht hävinud. Ilmselt piirdusid kaitseehitised vaid palktaraga kuna kõrge ja algselt eraldiseisev küngas (Vallimäe profiili on hilisemate kindlustuste rajamisel paljuski muudetud) pakkus juba looduslikult väga häid kaitsevõimalusi.
1220. aasta paiku läks linnus tõenäoliselt ilma lahinguta taanlaste valdusesse, kelle valitsuse all hakati rajama esimesi kivihooneid ja ümbritsema linnust kivimüüriga.
Esimest korda mainitakse asulat Tarvanpea nime aastal 1226 Läti Henriku kroonikas, taanlaste uut tugikohta nimetatakse Wesenberghiks (Tarvanpea keskalamsaksa keeles) aastal 1252. Nimetust Rakvere seostatakse Rägaverega (1268 Rakovor Novgorodi ürikutes).
Esimesed sajandid linnana
14. sajandi keskel oli Vallimäe põhjajalamil ehk nüüdsel Teatrimäel ka saviga seotud müüridega kivimaju. 15. sajandi II veerandil ehitati kivikirik, 1508 hakati Teatrimäele rajama frantsisklaste kloostrit, hiljem tekkis selle idaküljele surnuaed.
Vene-Liivi sõjas oli Rakvere aastail 1558-1581 venelaste võimu all ja sai tugevasti kannatada. Seejärel oli linn rootslaste käes. 1602. aastal läks Rakvere kolmeks aastaks poolakatele, kes aastal 1605 linnuse purustasid.
Linnaõiguste kaotamine ja taastamine
Rakvere hakkas hoogsalt kasvama pärast Balti raudtee valmimist 1870. aastal. Tekkis uusi linnaosi – Kukeküla raudteejaama ümbruses, Kondivalu lõunas. Kohalikus elus suurenes eestlaste osatähtsus. 1876. aastal asutati Viru Eesti Selts „Kalevipoeg”, 1914. aastal läks esmakordselt ajaloos võim Rakveres eestlaste kätte.
Vabadussõda ja esimene iseseisvus
Sõda ja vahetuvad võõrvõimud
Kui sõjasündmused 1941. aastal ei toonud linnas kaasa märkimisväärseid purustusi ning ohvreid, siis 1944. aasta 19. septembri õhtul, kui Saksa väed olid juba linna maha jätnud, pommitas nõukogude lennuvägi Rakveret, hävitades umbes veerandi kogu linnast (suurema osa raudteeäärsest hoonestusest) ja tappes vähemalt 20 tsiviilisikut , nende hulgas kaks last. Järgmisel päeval võtsid nõukogude okupatsioonivõimud Rakvere juhtimise üle.
Kujunemine teatrilinnaks
Nõukogudeaegne provintsistumine
Linnaruumi arengus ei toimunud midagi märkimisväärset kuni 1960-ndate aastateni, mil Rakverre püstitati esimesed 4-5-korruselised tüüpelamud. Kolhooside, sealhulgas Rakveret ümbritsevate majandite jõuline areng alates „Hruštsovi sulast” aga muutis linna asemel tõmbekeskusteks hoopis kolhoosikeskused ning soodustas Rakvere provintsistumist. Sellele oli vastukaaluks teatri, muusikakooli ja muu kultuurirahva aktiivne tegevus. Üheks selle tulemuseks oli näiteks üle-eestiliste kooliteatrite festivalide traditsioon, mis algatati Rakveres 1982. aastal. Neli aastat hiljem sai alguse folkloorifestival Viru Säru, hiljem muidki traditsioone.