Ringkäik näitusel “Rakvere linnulennult”

7. juuni, 2024 17:30

Rakvere jalakäijate promenaad

Ootame huvilisi osalema Rakvere linna päevade ajal7. juunil 2024 kell 17.30, ringkäigule näitusel “Rakvere linnulennult. Linna lugu kaartidel“, mida juhib muuseumi teadur Uno Trumm. Ekskursioon toimub välinäituse juures Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil.

 

Näitus „Rakvere linnulennult“ heidab pilgu linna ajalukku kaartide ja plaanide abil, mis on läbi aegade koostatud praktilistel eesmärkidel nagu seda on sõjandus, merendus, haldus jne. Enamus näitusel kasutatud kaartidest pärinevad Rahvusarhiivi Ajalooarhiivist ja Virumaa Muuseumide kogust.

Rakvere linna sünd ja areng on seotud asendiga maanteede ristumiskohas – siitkaudu kulges kaubatee Tallinnast Narva ja Toolse sadamast Tartusse, Paidesse ja Viljandisse. Varasemad asustusjäljed praegusel Teatrimäel ja Pika tänava piirkonnas pärinevad juba muinasajast.

Kõige vanemad pildid Rakvere linnast pärinevad 1560. aastatest. Need on fantaasiarikkad joonistused Vene tsaari Ivan IV poegade jaoks mõeldud ajaloo ülevaatest. Esimesed enam vähem realistlikud joonistused ja linnaplaanid pärinevad 17. sajandist. Erilist hoogu sai linna plaanide koostamine ajal, mil Rakvere sai kreisilinna staatuse 1783. aastal.

Näitusel vaatleme Rakvere arengut 17. sajandist Teise maailmasõjani. Ehkki meie pilku suunab toonaste kaarditegijate ja -tellijate vaatenurk, saab ülevaate, kui vähe või palju on säilinud omaaegsest linnast tänapäeval ning mis suunas on toimunud linna areng.

Näituse kuraator on Uno Trumm, toimetas ja projekti juhtis Inge Laurik-Teder.

Näituse toetaja on Rakvere Linnavalitsus.

Virumaa Muuseumide näitus “Rakvere linnulennult. Linna lugu kaartidel” on avatud 18. maist kuni 13. oktoobrini 2024 Tsentrumi ja Turukaubamaja vahelisel jalakäijate promenaadil. 

Hinnainfo

Pileti info: Tasuta!

Toimumiskoht

Rakvere jalakäijate promenaad

Ürituse korraldaja

SA Virumaa Muuseumid

Tallinna tn 5a, Rakvere

3225500