Loeng-ringkäik “Rakvere linnus Taani võimu ajal”

15. June, 2024 11:00

Rakvere linnus

Laupäeval, 15. juunil 2024 kell 11:00 ootame kõiki ajaloohuvilisi Rakvere linnusesse Uno Trummi loeng-ringkäigule, mis tutvustab taaniaegset linnust.

Osalemine sooduspiletiga 5 eurot. Kehtib ka Muuseumikaart.

1238. aastal Taani kuninga Valdemar II ja Liivi ordu ordumeistri Hermann Balke vahel sõlmitud Stensby lepingu kohaselt läks Taani võimu alla tagasi ka Virumaa. Piirkonna üheks tähtsaks keskuseks kujunes ristisõdade eelse Tarvanpää linnuse ümber kujunev Wesenbergi asula.

Taanlased kasutasid esialgu tugipunktina eestlaste puust muinaslinnust, kuid juba 13. sajandi II poolel hakati sinna rajama kivist hooneid. Jüriöö ülestõusu (1343-1346) ajaks oli tegemist kivimüüriga ümbritsetud rombikujulise kastell-linnusega. Linnuses asus mitmeid kivihooneid, millest osa olid hüpokaustahjudega köetavad.

Tänaseks on kõige paremini uuritud taaniaegse kastell-linnuse põhja- ja läänemüür. Neist on tükati säilinud osi alles ka linnuse praeguses kavatises. Vähem on teada Rakvere linnuse lõunapoolsest müürist, kuid täiesti uurimata on idapoolne  müür.

Ringkäigul linnuses saab Uno Trummi juhatusel ülevaate taaniaegse linnuse ulatusest ja müüride kulgemisest. Lisaks vaatleme, millised olid seal teadaolevalt paiknenud hooned ja ehitised, kuidas neid köeti ja mil moel neid kasutati.

Arheoloogilised kaevamised 1989. aasta suvel Rakvere linnuses toimusid Kaarel Jaanitsa juhtimisel.
Fotol: Keskel Taani aegse linnuse põhjamüüri vundament praeguse konvendihoone sisehoovis.
Sellest lõunasse, müüri äärde jäi pikem hoone, mille keskosas paiknes hüpokaustahi. RM 6084 Ar1 1122:15, foto 7

Hinnainfo

Pileti info: Osalemine sooduspiletiga: 5 eurot Kehtib Muuseumikaart

Toimumiskoht

Rakvere linnus

Ürituse korraldaja

SA Virumaa Muuseumid

Tallinna tn 5a, Rakvere

3225500